Baltic Boxing Union champions

Weight Champion Next Championship defence and place Challenger
Heavyweight Janne Katajisto (FIN) 8 March 2014, TBA TBA (defense must be by 08.03.2014)
Cruiserweight Janne Forsman (FIN) 6 April 2013, TBA TBA (the defense must be by April 2014)
Light Heavyweight Erik Nazaryan 7 September 2014, TBA defense must be by 7.9.2014
Super Middleweight vacant
Middleweight Fitim Latifi (FIN) 30 August 2014, TBA TBA (next defense by 30.08.2014)
Super Welterweight vacant
Welterweight vacant
Super Lightweight vacant
Lightweight Sergey Guliakevich (BLR) 23 December 2013, TBA TBA (next defense by 23.12.2013)
Super Featherweight vacant
Featherweight Tuomo Eronen (FIN) 7 November 2014, Kuopio Finland Bence Molnar (HUN)
Super Bantamweight vacant
Bantamweight vacant
Flyweight Female champion: Fadia Idrissi (DEN) 23 August 2013, TBA TBA (next defense by 23.08.2013)

BBU International Champions

Heavyweight: Vacant

Cruiserweight: Vacant

Light Heavyweight: Pavels Lotahs (LAT), title defense by 24.12.2012

Super Middleweight: Andrejs Loginovs, title defense by 14.1.2013

Middleweight: Ronny Mittag (GER), title defense by 18.11.2012

Super Welterweight: Arvydas Trizno (LIT), title defense by 3.12.2012

Welterweight: Vacant

Super Lightweight: Vacant

Lightweight: Vacant

Super Featherweight: Vacant

Featherweight: Vacant

Super Bantamweight: Vacant

Bantamweight: Vacant

Flyweight: Vacant

BBU Female Champions

Super Bantamweight: Sofia Sidorova (RUS) title won 06.02.2010

BBU Youth Champions

Light Heavyweight: Michal Nieroda (POL) title won 04.11.2011

Super Middleweight: Bartlomiej Grafka (POL) title won 25.05.2012

BBU BALTIC RANKINGS

This ranking contains all those boxers who are eligible to participate in BBU Championship Bout. Please notice that boxers are ranked in that weight division in which they are listed at BoxRec.com – webpage. BBU BALTIC Rankings will be updated regularly.

Boxers who are not ranked BBU Baltic Rankings but are among top European rankings do automatically have the right to make a challenge for BBU championship title.

If you have any inquiries for these, please contact BBU Board, bbu@balticboxingunion.com.

BBU BALTIC RANKINGS

This ranking contains all those boxers who are eligible to participate in BBU Championship Bout. Please notice that boxers are ranked in that weight division in which they are listed at BoxRec.com – webpage. BBU BALTIC Rankings will be updated regularly.

Boxers who are not ranked BBU Baltic Rankings but are among top European rankings do automatically have the right to make a challenge for BBU championship title.

If you have any inquiries for these, please contact BBU Board, bbu@balticboxingunion.com.

November 2012

Heavyweight

  • CHAMPION: Janne Katajisto (FIN)
  • CHALLENGERS:
  • 1. Konstantin Airich (GER)
  • 2. Alexander Petkovic (GER)
  • 3. Taras Bydenko (UKR)
  • 4. Artur Szpilka (POL)
  • 5. Mairis Briedis (LAT)
  • 6. Denis Bakhtov (RUS)
  • 7. Jarno Rosberg (FIN)
  • 8. Oleksiy Mazikin (UKR)
  • 9. Evgeny Orlov (RUS)
  • 10. Krzysztof Zimnoch (POL)
  • 11. Steffen Kretschmann (GER)
  • 12. Awadh Tamim (SWE)
  • 13. Yuri Bihoutseu (BLR)

Cruiserweight

  • CHAMPION: Janne Forsman (FIN)
  • CHALLENGERS:
  • 1. Dmytro Kucher (UKR)
  • 2. Krzysztof Glowacki (POL)
  • 3. Kai Kurzawa (GER)
  • 4. Lukasz Janik (POL)
  • 5. Ben Nsafoah (GER)
  • 6. Vitaliy Neveselyy (UKR)
  • 7. Rene Huebner (GER)
  • 8. Medzhid Bektemirov (UKR)
  • 9. Izuagbe Ugonoh (POL)
  • 10. Lukasz Rusiewicz (POL)
  • 11. Lars Buchholz (GER)
  • 12. Prince Anthony Ikeji (GER)

Light Heavyweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Sergey Kovalev (UKR)
  • 2. Robin Krasniqi (GER)
  • 3. Aleksy Kuziemski (POL)
  • 4. Andrejs Barabanovs (LAT)
  • 5. Badou Jack (SWE)
  • 6. Lolenga Mock (DEN)
  • 7. Artur Hein (GER)
  • 8. Erik Skoglund (SWE)
  • 9. Robert Woge (GER)
  • 10. Pavels Lotahs (LAT) BBU International champion
  • 11. Oleksandr Cherviak (UKR)
  • 12. Vitaliy Rusal (UKR)
  • 13. Michal Nieroda (POL) BBU Youth champion
  • 14. Aliaksei Marchenka (BLR)
  • 15. Krzysztof Ceglarek (POL)
  • 16. Sami Selesmaa (FIN)

Super Middleweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Juergen Doberstein (GER)
  • 2. Niko Jokinen (FIN)
  • 3. Akhmed Oligov (RUS)
  • 4. Roman Shkarupa (UKR/POL)
  • 5. Christian Pawlak (GER)
  • 6. Lukasz Wawrzyczek (Pol)
  • 7. Andrejs Loginovs (LAT)BBU International champion
  • 8. Bartlomiej Grafka (POL) BBU Youth champion
  • 9. Alaudin Murtazaliev (RUS)
  • 10. Domenic von Chrzanowski (GER)
  • 11. Alaudin Murtazaliev (RUS)
  • 12. Norbert Dabrowski (POL)
  • 13. Maks Limonov (RUS)
  • 14. Artem Redko (UKR)
  • 15. Patrick Dobroschi (GER)

Middleweight

  • CHAMPION: Vusal Aliyev (AZE/RUS)
  • CHALLENGERS:
  • 1. Ronny Mittag (GER) BBU International champion
  • 2. Matt Korobov (RUS)
  • 3. Patrick Nielsen (DEN)
  • 4. Ante Bilic (SLO/GER)
  • 5. Siarhei Khomitski (BLR)
  • 6. Mariusz Cendrowski (POL)
  • 7. Aliaksandr Sushchyts (BLR)
  • 8. Maciej Sulecki (POL)
  • 9. Cagri Ermis (GER)
  • 10. Anton Sjomkin (EST)
  • 11. Robert Swierzbinski (POL)
  • 12. Daniel Urbanski (POL)
  • 13. Timo Laine (FIN)
  • 14. Kai Kauramaki (FIN)
  • 15. Sebastian Skrzypczynski (POL)

Super Welterweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Sergey Rabchenko (BLR)
  • 2. Kostyantyn Rovenskyy (UKR)
  • 3. Ahmad Kaddour (DEN)
  • 4. Semjons Moroseks (LAT)
  • 5. Michel Trabant (GER)
  • 6. Oleksandr Spyrko (UKR)
  • 7. Arvydas Trizno (LIT) BBU International Champion
  • 8. Besar Nimani (GER)
  • 9. Artem Karpets (UKR)
  • 10. Albert Starikov (EST)
  • 11. Tommy Altmann (GER)
  • 12. Nick Klappert (GER)
  • 13. Ismail Teboev (RUS/POL)
  • 14. Aki Selesmaa (FIN)
  • 15. Sergei Melis (EST)

Welterweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Roman Seliverstov (RUS)
  • 2. Lukasz Maciec (POL)
  • 3. Dmitry Mikhaylenko (RUS)
  • 4. Patrick Bogere (SWE)
  • 5. Aslanbek Kozaev (RUS)
  • 6. Anton Novikov (RUS)
  • 7. Krzysztof Bienias (POL)
  • 8. Konstantin Ponomarev (RUS)
  • 9. Christian Bladt (DEN)
  • 10. Alexey Evchenko (RUS)
  • 11. Ville Piispanen (FIN)
  • 12. Arman Ovsepyan (UKR)
  • 13. Andrei Abramenka (BLR)
  • 14. Jussi Koivula (FIN)
  • 15. Jarkko Jussila (FIN)

Super Lightweight

  • CHAMPION: Ivan Grynyuk (UKR)
  • CHALLENGERS:
  • 1. Viktor Postol (UKR)
  • 2. Kasper Bruun (DEN)
  • 3. Ivan Redkach (UKR)
  • 4. Karen Tevosyan (RUS)
  • 5. Jaakko Myllyla (FIN)
  • 6. Bartlomiej Wanczyk (POL)
  • 7. Jevgenijs Kirillovs (LAT)
  • 8. Artem Ayvazidi (UKR)
  • 9. Ramzan Adaev (UKR)
  • 10. Bihes Barakat (GER)
  • 11. Kamil Mlodzinski (POL)
  • 12. Philipp Schuster (GER)
  • 13. Kirill Relikh (BLR)
  • 14. Jarkko Putkonen (FIN)
  • 15. Alexey Martynov (RUS)

Lightweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Yuri Ramanau (BLR)
  • 2. Dariusz Snarski (POL)
  • 3. Andrey Klimov (RUS)
  • 4. Eduard Troyanovsky (RUS)
  • 5. Kzysztof Szot (POL)
  • 6. Krzysztof Cieslak (POL)
  • 7. Dmitry Ganiev (RUS)
  • 8. Valentyn Holovko (UKR)
  • 9. Roman Andreev (RUS)
  • 10. Andrei Staliarchuk (BLR)
  • 11. Magomed Yangubaev (RUS)
  • 12. Georgy Maltabar (RUS)
  • 13. Tommi Schmidt (DEN)
  • 14. Alexey Shorokhov (RUS)
  • 15. Yauheni Kruhlik (BLR)

Super Featherweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Rene Mahling (GER)
  • 2. Fedor Papazov (RUS)
  • 3. Khavazhy Khatsyhau (BLR)
  • 4. Robert Osiobe (DEN)
  • 5. Mykyta Lukin (UKR)
  • 6. Ruslan Berchuk (RUS)
  • 7. Vahe Saruhanyan (RUS)
  • 8. Andrei Hramyka (BLR)
  • 9. Evgeny Chuprakov (RUS)
  • 10. Michael Kannler (GER)

Featherweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Oleh Yefimovych (UKR)
  • 2. Andreas Evensen (NOR)
  • 3. Stanyslav Merdov (UKR)
  • 4. Ayup Arsaev (RUS)
  • 5. Vyacheslav Gusev (UKR)
  • 6. Timur Akhundov (UKR)
  • 7. Tuomo Eronen (FIN)
  • 8. David Kis (HUN)
  • 9. Siarhei Sharokh (BLR)
  • 10. Krzysztof Rogowski (POL)
  • 11. Andrei Nurchinski (BLR)

Super Bantamweight

  • CHAMPION: Andrey Bogdanov (RUS)
  • CHALLENGERS:
  • 1. Khabir Suleymanov (RUS)
  • 2. Mamed Yadgarov (UKR)
  • 3. Oleksandr Yehorov (UKR)
  • 4. Nikolay Potapov (RUS)
  • 5. Yuriy Voronin (UKR)
  • 6. Vladimir Tikhonov (RUS)
  • 7. Siarhei Gurin (BLR)
  • 8. Ravil Mukhamadiarov (RUS)
  • 9. Bairam Mukhamedov (RUS)

Bantamweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Dzmitri Agafonau (BLR)
  • 2. Kanstantsin Shkatula (BLR)
  • 3. Rauf Aghayev (AZE/RUS)
  • 4. Dzmitri Agafonau (BLR)
  • 5. Uladzimir Kosianenko (BLR)

Flyweight

  • CHAMPION: Vacant
  • CHALLENGERS:
  • 1. Oleksandr Hryshchuk (UKR)
  • 2. Vagrams Vardanjans (LAT)
  • 3. Aleksei Kartyzhov (BLR)
  • 4. Valery Yanchi (BLR)
  • 5. Zahar Plodunov (BLR)
  • 6. Sergei Tasimov (EST)
  • 7. Vladislav Sagalakov (RUS)
Last update 28.10.2012